Firmanın CEO’su Jen-Hsun Huang, önceki dizüstü bilgisayarların üçte biri inceliğine sahip fakat üç kat daha yüksek performansı olan oyun bilgisayarları için düğmeye bastı. Yeni teknoloji Max-Q olarak adlandırılıyor.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen tanıtımdan sonra, Nvidia‘nın dizüstü bilgisayar ürün yönetimi direktörü Mark Aevermann, Max-Q‘nun bunu nasıl mümkün kıldığını açıkladı. Beş yıl önce böyle bir teknolojinin rüya olduğunu belirten Aevermann, sadece 2016 yılında 10 milyondan fazla oyun bilgisayarı donanımı siparişinin gönderildiğini teyit etti.

Aevermann“oyun için tasarlanmış dizüstü bilgisayarları en hızlı büyüyen platformların başında geliyorlar” diyor. Ancak oldukça pahalı olan bu sistemleri, hem yükte hem pahada daha hafif hale getirmek artık mümkün. Nvidia’nın ilgili birimleri ise şu an grafik yongalarını değiştirmeden dizüstü bilgisayarları daha verimli hale getirmek için çalışıyorlar. Aynı zamanda güç verimliliğini arttırmak konusunda da çeşitli projeler mevcut.

Nvidia ayrıca optimum güç verimliliği için grafik ayarlarını yapılandırırken, oyunun FPS hızını kontrol eden WhisperMode adlı bir sistem geliştirdi. Bu, makinelerin ürettiği gürültüyü azalttı. Şirket, yeni teknolojisi sayesinde yüksek performans isteyen oyunları oynarken, gürültüden kaçmak için kulaklık takmaya gerek kalmayacağını iddia ediyor.

Bakalım Nvidia’nın bu minvalde gerçekleştirdiği ortaklıklar hangi noktaya gelecek. Firma yöneticilerinin sözleriyle belirtmek gerekirse, bundan 5 yıl önce hayal olan teknolojileri kullanıyor olmak, 5 yıl sonrası hakkında ufkumuzu genişletiyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap