Herhangi bir sebep dolayısıyla insan vücudunda meydana gelen yaralanmalara ve özellikle yanık vakalarına tıp ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çeşitli çözümler üretildi; ancak bunların hiçbirisi zarar gören dokunun veya organın tamamıyla eski işlevlerini geri kazanmalarını sağlayamadı.

Uzun bir süredir bu alan üzerinde teknolojinin de desteğini alarak çalışmalarına devam eden tıp dünyası, uzun süreli uğraşlarının sonucunda istedikleri sonucu elde etti ve Polarity TE isimli biyoteknoloji şirketi tarafından ilk kez derinin tamamen yenilenebilmesi mümkün hale getirildi. 

Polarity TE isimli biyoteknoloji şirketi tarafından uzun bir süredir devam ettirilen çalışmalardan elde edilen sonuca göre; SkinTE isimli tedavi yöntemi aracılığıyla ileri seviye yanıklar da dahil olmak üzere deri tamamen eski haline geri döndürebiliyor. 

İnsan derisinin yapısıyla yüksek oranlarda benzerlik gösterdiği için domuzların derisi üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde elde edilen sonuçlardan yola çıkarak yapılan açıklamalarda, SkinTE isimli tedavi yönteminin oldukça başarılı sonuçlar verdiği belirtildi. Araştırmada görev alan bilim insanlarının açıklamalarda yer verdiği bilgilere göre; domuz derileri üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmaların, insan derisine kıyasla oldukça daha zorlu bir süreç olduğunu ve domuz derisi üzerinde olumlu sonuç almanın insan derisine oranla daha düşük bir yüzdeyi ifade ettiğini belirtti. 

Önümüzdeki sene gerçek bir kişi üzerinde denenmesi planlanan bu yönteminden olumlu yanıtlar alınması halinde tıp dünyasında bir devrim yaşanacağı da açıklamalarda yer verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Peki SkinTE isimli tedavi yöntemi nasıl uygulanıyor?

Tedavinin yapılabilmesi için hastanın hasar görmeyen deri dokusundan alınan parçalar analiz ediliyor ve yapılan incelemeler sonucunda hastanın gerçek derisiyle aynı kalınlıkta ve aynı dokusunda organik bir deri elde ediliyor. Organik derinin oluşturulma sürecinin tamamlanmasının ardından geriye bir takım operasyonlar sonucunda, hasar gören derinin değiştirilme ve tedavi edilme süreci başlıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap