Aslında formülünü bilince herkes zamandan ve paradan tasarruf edebilir. Araştırmacı Thomas C. Corley, milyonerlerin nasıl zengin olduğunu araştırmak için 233 milyonerle görüştü.

İnsanlar zengin olmak için hangi meslek, hangi sektör veya hangi iş alanıyla ilgilenmeli? İşte yanıtı:

1. Büyük bir şirkette çalışın

Araştırmaya katılan zenginlerin yüzde 23’ü çok uluslu ve halka açık şirketlerde üst düzey yönetici olan kişiler. Böyle şirketlerde çalışmanın güzel yanı, zengin olmak için üst düzey yönetici olmak zorunda olmamanız. Eğer çalıştığınız halka açık şirket, çalışanlarına indirimli hisse satışı veya önsatış gibi imkanlar sunuyorsa, zamanla çalıştığınız şirkete ortak olabilirsiniz. Örneğin araştırmadaki milyonerlerden ikisi, 35 yıl boyunca çalıştıkları şirketten hisse alımı yapan alt-seviye kişiler. Şanslı oldukları için şirketleri bu 35 yılda kazanırken, onlar da büyük bir şirketin hissedarı konumuna kavuşmuş.

2. Uzmanlaşın

Araştırmaya katılanlardan kendi kendine servet yaratan kişilerin yüzde 27’si işinde profesyonelleşmiş kişiler.

Anneniz size de çocukken doktor olmanızı söylemişse, doğru yapmış. Bu yüzde 27’lik kesimdekilerin yüzde 56’sı doktorlardan oluşuyor. İşinde profesyonelleşerek zengin olanlar sıralamasında doktorlardan sonra avukatlar, mühendisler ve finans planlamacıları geliyor.

3. Kendi işinizi kurun

Kendi servetini kendisi yaratan kişilerin yüzde 61’i küçük bir iş yeri sahibi olan kişiler. Bunların yüzde 22’si de profesyonel meslek sahipleri. Yani bu demek oluyor ki, geri kalan yüzde 39’luk kesim, belli bir mesleğin profesyoneli olmayan iş yeri sahipleri. Peki kim bunlar?

  • Yüzde 19’u gayrimenkul sektöründe çalışıyor
  • Yüzde 7’si perakende sektöründe çalışıyor
  • Yüzde 5’I otomotiv alım satımı yapıyor
  • Yüzde 4’ü yıllık bakım gerektiren hizmet sektöründe çalışıyor
  • Yüzde 3’ü niş ekipmanlar üretiyor
  • Yüzde 1’I de diğer kategorisinde yer alıyor

4. Bir şeyler satın

Eğer zengin olmak istiyorsanız, satış yapın. Araştırmaya katılanların yüzde 11’i satış yapan kişilerden oluşuyor. Bu kişileri bazıları aynı zamanda büyük şirketlerde çalışıyor, bazıları ise ufak iş yeri sahipleri.

Zengin olmalarını sağlayan tek şey ise alım-satım sırasında kazandıkları komisyon.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap