Tommy Hilfiger moda imparatorluğunu kendi başına kuran bir girişimci. Bugün 6.5 milyar dolar yıllık kazancı olan ismini verdiği firma, bugünlere gelene kadar Hilfiger ekonomik krizlerle karşı karşıya kaldı ve çok sayıda eleştiri aldı.

Anılarını yazığı kitabı, “American Dreamer: My Life in Fashion & Business”da, kendisini moda imparatorluğuna taşıyan yola sadece 150 dolarla başladığını anlatıyor.

tomy-hilfiger

Hilfiger, CNBC‘ye kendisini başarıya ulaştıran üç şeyi anlattı:

1. Güçlü bir arkadaş çevresi

“Etrafım her zaman doğru insanlarla çevriliydi” diyen Hilfiger bu kişileri parlak, tutkulu ve çalışkan olarak tanımlıyor.

Estee Lauder‘in fahri başkanı Leonard Lauder, Hilfiger‘ın en önemli akıl hocası olmuş. Lauder ona, markasına kilitlenmesini ve hayallerine sadık kalmasını tavsiye etmiş.

Macy’s‘in CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Terrence Lundgren de Hilfiger‘ın en yakın dostlarından biri. Lundgren Hilfiger‘a “yarışta her zaman gözü açık davranmasını” tembihlemiş.

2. Sayılara karşı takıntılı olmak

Hilfiger 20’li yaşlarının ortasında “People’s Place” isimli küçük bir kıyafet dükkanıyla kariyerine başladı. Başlangıçta işleri iyi gitse de bu uzun süreli bir başarı olmadı. Muhasebecisi bir gün Hilfiger‘a şirketinin beş parasız kaldığını ve iflas açıklaması gerektiğini söylemiş.

Yaşadığı bu kriz Hilfiger‘a önemli bir ders olmuş: “Şirketine ait rakamları en başından en sonuna iyi bilmek zorundasın.”

“Çok erken yaşta iflas etmiş olamam sayesinde, işin ‘asıl iş kısmına’ her zaman çok dikkat eder hale geldim” diyor Hilfiger.

3. İyi bir ürün ve tutku

Hilfiger, “İyi bir kot pantolon nasıl dolapta bekletilemezse iyi bir fikir de geri planda kalmamalı” benzetmesi yapıyor ve şunu ekliyor, “Kalbinizi takip edin. Eğer iyi bir iş fikriniz ya da tutkunuz varsa, peşinden gidin”


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap