Yeni yapılan bir araştırma 2020 yılında, sosyal medyada reklama harcanan para, gazetelerin reklam gelirlerini geçebileceğini ortaya çıkardı.

Mobil cihazların adeta günlük yaşamın alışkanlıklarından biri haline gelmesi, sosyal medya platformlarının bu cihazlarda hızla yayılması, daha hızlı internet bağlantıları ve yeni teknolojiler, insanların haber alma alışkanlıklarında büyük bir değişikliğe sebep oldu.

Reklamlar 50 milyar doları aşabilir

Fransız Publicis şirketine bağlı reklam ajansı Zenith Optimedia, sosyal medya üzerinde yapılan küresel reklam harcamalarının 2019’da yapılacak toplam internet reklamı harcamalarının yüzde 20’sini oluşturacağını ve 50 milyar doları aşacağını düşünüyor. 2020’de ise bu rakamların gazete reklamlarını rahatlıkla geçeceği tahmin ediliyor.

Zenith’in öngörü departmanı yöneticisi Jonathan Barnard “Ekonomiye yönelik siyasi tehditlere rağmen, sosyal medya ve online video, küresel reklam harcamalarında devam eden bir büyüme gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Banner değil, Snapchat

Medya sektörü, reklamcılık trendlerinin ani değişimi sebebiyle son yıllarda ciddi bir sarsılma yaşadı. Şirketler reklam bütçelerini, gazete gibi geleneksel mecralardan, bilgisayar ve mobil telefonlardan ulaşılabilen web sitelerine aktardı.

Pazarlamacılar harcamalarını özellikle reklamların kullanıcıların haber akışı ile bir arada sunulduğu Facebook ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarına yöneltti. Bu yöntemin yanıp sönen ‘banner’lardan daha etkili olduğu da kanıtlanmış oldu.

Zenith’in raporunda küresel reklam harcamasının 2017’de yüzde 4,4 artacağı düşünülüyor. 2016’da da benzer bir oran yakalanmıştı. Bu yılki reklam artışında Olimpiyat oyunları, Brexit ve ABD başkanlık seçimleri gibi büyük olayların da etkisi oldu.

Kaynak: Fortune


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap