AdvertisingAge dergisi tarafından Amerika’nın en iyi 500 reklam ajansı arasında gösterilen, dijital pazarlama, markalaşma ve halkla ilişkiler alanında Washington’ın en iyi dijital ajansı olarak bilinen Borenstein Group, geçtiğimiz günlerde 2017 yılında markaların dikkat etmesi gereken en önemli 10 dijital pazarlama ve markalaşma trendini yayımladı.

Listeye baktığımızda son yıllarda akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızın tartışılmaz bir parçası haline gelen mobil internet kullanımının pazarlama alanında yarattığı domino etkisini görmek mümkün. Hayatımıza yeni giren Pazarlama Otomasyon Sistemleri’nin markaların tüm kanallarındaki kullanıcı verilerini entegre ederek online içeriklerin potansiyel ve aktif kullanıcılar için kişiselleştirilmesini sağlaması, markaların tüketicilerini daha iyi tanımasına ve kişiselleştirilmiş promosyon ve reklam stratejileri sürdürerek, ilişkilerini güçlendirmelerine olanak sağlayacak.

Peki listede neler var?

1.Sezgi mi? O senin verilerin!

İleri derece analizlerden elde edilen bilişsel sezgiler, pazarlamacıların dijital davranışları daha iyi anlamasına ve tahmin edebilmesine yardımcı olacak.

2. Ne yaptığınız değil, nerede yaptığınız önemli

İnternet aramalarında mobil kullanımı güçlendikçe, GPS tabanlı SEO (Search Engine Optimization ya da Türkçe‘deki haliyle Arama Motoru Optimizasyonu), “anahtar kelime” yöntemini sollayacak.

3. O bir içerik, şapşal

Pazarlama yöneticileri toplantı odalarında etkili bir şekilde anlaşılabilecek kuvvetli dönüşüm tabloları talep ettiği sürece “içerik pazarlaması” varoluşsal bir meydan okumayla karşı karşıya kalacak.

4. Size yeni bir mavi kapsül lazım olacak!

Yani içerik pazarlamasındaki internet kesintilerini önlemek için. Zira pazarlamacılar içerik üretme ve kendilerini farklılaştırma süreçlerinde otantik ve güncel konularla ilgili içerik ile mekanik olarak üretilen, pazarlama otomasyon sistemlerinin önerdiği içerikler arasında mücadele edecekler.

5. Mobilsin, öyleyse varsın

Tıpkı dinozorlara olduğu gibi, masaüstü bilgisayarlar da mobil reklamların gölgesinde kalarak gözden kaybolacak ve web siteleri bir cazibe kaynağı olmaktan çıkıp her türlü dijital reklamcılığın ana ürünü haline gelecek.

6. Sosyal medya gerçekten hileli olabilir!

Güvenilirliğin her şeyden önce geldiği günleri unutun. Birçok sosyal medya platformu artık sponsorluk ve reklam kazanma peşinde, bu da neyin gerçekten reklam, neyin viral mesaj olduğunu anlamamızı imkansızlaştıracak.

7. Hamburger menüleri organik değildir!

İnternet sitelerinin markalaştırılmasıyla birlikte endüstride “kullanıcı deneyimini öne çıkarmak” ile “mobil ve masaüstü kullanımına uygun olmak” arasında büyük bir dizayn savaşı ortaya çıkacak.

8. Sen robot musun? Beni gerçekten çok kırdın!

Kullanıcı profilleri için gerekli sosyal mühendislik çalışmalarıyla desteklenmemiş pazarlama otomasyon sistemleri, yalnızca belirli satış amaçlı aramalara cevap verebilen robotlarca hizmet veriliyormuş hissi yaratarak, oldukça kötü bir müşteri hizmetleri portresi çizecektir. İnsan faktörü artık yerini devredecek.

9. Haberleri duydun mu?

Hayır, onları ilk olarak Twitter’dan okudun. Yayımcı haber kuruluşları bu savaşta yerini doğal vatandaş gazeteciliğine ve yalan haberlere bırakarak kaybetmeye devam edecek.

10. Güven bana, güvenli değil

Global siber saldırılar artmaya devam ettikçe ve pazarlama otomasyonu kurnaz siber-haydutlara yeni kapılar açtıkça, dijital pazarlamacılar tüketici bilgilerini güvenli ve “kişisel” tutmak için oldukça çabalayacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap