2017 yılı futbol adına birçok heyecanlı ana sahne oldu. Büyük kulüpler kendi aralarında oynadığı maçlarda birbirlerine üstünlük kurmaya çalışırken, bir yandan da ekonomik açıdan kasalarını doldurmanın yolunu aradılar. Forbes’un hazırladığı listeye göre 2017 yılında en değerli kulüp aslında ortalama bir sezon geçiren Manchester United olurken, onu Real Madrid ve Barcelona izledi.

Bu yıl, köklü tarihinden faydalanarak sahadaki oyununu kara çevirmeyi başaran en iyi takım Manchester United oldu. Geçmişte büyük başarıları bulunan kulüp, Premier Lig’i 1992 yılından bu yana 13 kez kazanmayı başardı. Bununla birlikte 4 kez Avrupa Şampiyonlar Ligi finaline çıkan ekip, 1999 ve 2008 yılında kupayı kaldırmasını bildi.

Futboldaki en büyük sponsorluklar

Beş yıl sonra bir ilki başaran Kırmızı Şeytanlar, 3.69 milyar dolarlık değeriyle bu yılın ekonomik açıdan en başarılı kulübü oldu. Takımın başarısının ardında güçlü marka değeri ve pazarlama dehası yatıyor. Manchester United’ın 2015-16 sezonunda 765 milyon dolarlık gelir elde ettiği, bu rakamın da Barcelona ve Real Madrid’den 77 milyon dolar daha fazla olduğu belirtiliyor.

Manchester United, 405 milyon doları da reklam ve sponsorluk gelirlerinden elde etti. Kırmızı Şeytanların bu sene Avrupa UEFA Ligi’ni de kazanmasının ardından başarısının ardı da kesilmeyecek gibi duruyor. United, kupayı kaldırarak gelecek sezon Şampiyonlar Ligi‘ne doğrudan katılmaya da hak kazanmış oldu.

Şampiyonlar Ligi’nden son beş sezonda en çok kazananlar

Manchester United’ı, 3.64 milyar dolarlık değeriyle Barcelona, 3.58 milyar dolar ile Real Madrid, 2.71 milyar dolar ile Bayern Munich ve 2.08 milyar dolar ile Manchester City izliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap