Girişimcilik ekosisteminin Türkiye'deki gelişimine dair rakamlar İTÜ Magnet’te gerçekleştirilen Startups.Watch etkinliğinde açıklandı.

Buna göre 63 girişime toplamda 36,2 milyon dolar yatırım yapıldı. Bu yatırım miktarının 20 milyon doları (26 girişim) ilk çeyreğinde; 16,2 milyon doları (37 girişim) ise ikinci çeyreğinde gerçekleştirildi.

En çok yatırım alan sektörler ise Fintech, Retail-Tech ve IoT oldu.

2016'nın aynı döneminde ise 57 girişime 40 milyon dolar yatırım yapılmıştı. 2017 ile kıyaslanırsa 3,8 milyon dolarlık bir düşüş gözleniyor. Ancak bu yıl daha fazla girişime destek sağlandığını da görmek mümkün. 

2017 yılının ilk yarısında yatırım alan tüm girişimler; ACLteslim, Botanalytics, Buy Buddy, eSportAkademi, Ekmob, Evtiko, Eyedius, Glakolens, iyzico, kimola, KolayOto, Letz, Logiwa, LOKI, manibux, Mekansal İşler, ModaCruz, NKolayOfis, OLEV, OnLock, Ottoo, Paym.es, Poltio, PratiXRM, Rinpara, RS Research, Scotty, Servo Kiosk, Spirohome, Stardust, Taglette, Tagpay, Tapu.com, Thread In Motion, UltraWorks ve YOLO.

Yılın ilk yarısında 1 milyon doların üzerinde yatırım alan girişimler ise 4 milyon dolar ile Evtiko, 2 milyon dolar ile ModaCruz, 2 milyon dolar ile iyzico, 1,2 milyon dolar ile Tapu.com, 1,2 milyon dolar ile RS Research ve 1 milyon dolar ile Logiwa oldu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap