Barack Obama’nın 20 Ocak 2017 tarihinden itibaren ABD başkanlık koltuğunu devretmesinden sonra internet ortamında dünyada en çok takip edilen lider Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis oldu.

Dünyadaki hükümet, dışişleri bakanlıkları ve uluslararası organizasyonlarla ilgili diplomasi trafiğini takip eden Twiplomacy internet sitesine göre 2017 yılında sosyal medya platformu Twitter üzerinden en çok takip edilen lider 33.7 milyon takipçisiyle Papa Francis. Hesaplama dini lidere ait dokuz ayrı dilde yayın yapan hesapları baz alınarak yapıldı.

Papa Francis’in hemen ardından 30.1 milyon takipçisiyle ABD Başkanı Donald Trump geliyor. 2016 yılındaki seçim kampanyasında takipçi sayısını 3 kat artıran Donald Trump’ı her ay yüzde 5.7 oranında daha fazla kişi takip ediyor.

Listede üçüncü sırayı 30 milyon takipçiyle Hindistan Başbakanı Narendra Modi yer alırken, dördüncü beşinci ve altıncı sırada devletlere ait bazı resmi hesaplar yer alıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise listede yedinci sırada. Erdoğan 10 milyondan fazla Twitter takipçisine sahip.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap