Forbes 2016 yılında en çok konuşulan ve kullanılan 7 teknoloji trendini sıraladı.

İşte bu trendler:

1.Gerçek zamanlı veri akışı

livestreaming-a-concert

Facebook Live ve Periscope gibi oluşumlarla popüler hale gelen canlı yayınlar, günde 20 milyondan fazla kullanıcıyı kendilerine çekebiliyorlar.

2. Sanal ve arttırılmış gerçeklik

pokemon-go-windows

Gözlüklerinin piyasaya sürülüşü ile bir anda popüler hale gelen sanal gerçeklik (VR), oyunlardan gezilere kadar insanlara bulundukları yerden birçok şeyi yapmalarına olanak sağlıyor. Arttırılmış gerçeklik ise tüm dünyayı kasıp kavuran Pokemon GO oyunu ile kendini göstermeye başladı.

3. Otomasyon, otomatik öğrenme ve yapay zeka

m-l

Dördüncü endüstriyel devrimin en mühim üçlüsü olarak yer alan otomasyon, otomatik öğrenme ve yapay zeka, büyük teknoloji şirketlerinin AR-GE yatırımları için en çok kaynak ayırdığı trendlerin başında yer alıyor.

4. Nesnelerin İnterneti

smart-tv-makers-voice-security

Aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim halinde olması anlamına gelen nesnelerin interneti, özellikle bu sene TV ve beyaz eşyalardaki internet erişimi teknolojileri ile kendinden çok söz ettirdi.

5. Büyük veri

1395698719-3-ways-use-big-data-drive-repeat-sales

Toplumsal medya paylaşımları, ağ günlükleri ,bloglar, fotoğraf, video, log dosyaları vb. gibi değişik kaynaklardan toparlanan tüm verinin, anlamlı ve işlenebilir biçime dönüştürülmesine denilen büyük veri, bu yılın da en çok konuşulanları arasında yer alıyor.

6. Mobil uygulama ziyaretçi akışı

talkbits-android-app

İnternet kullanıcılarının bu sene yüzde 50’den fazlası, telefon ve tabletler üzerinden erişim sağladı. Haliyle mobil uygulamaların değeri daha da fazla artınca uygulamalar arasındaki rekabet de artmış oldu.

7. Kullanıcı deneyimi

20150422160027-social-media-facebook-mobile-iphone-user

Özellikle sektörünün devi olan Facebook ve Google gibi firmalar, kullanıcı deneyimini güçlendirmek adına bu sene daha farklı özellikler piyasaya sundu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap