Dünyanın en zengin insanlarından Warren Buffett’ın dev holdingi Berkshire Hathaway bu yıl harika bir geri dönüş yaşıyor.

Geçen sene zor günler yaşayan şirket, 2016’nın ilk yarısında, 2015’ten önce olduğu gibi, piyasa beklentilerinin oldukça üzerine çıkan bir performans sergilemeyi başardı. Şirketin hisseleri, yılın bu zamanına kadar yüzde 13.5’lik bir ralli yaşadı. Kıyaslama yapmak gerekirse, S&P 500 yılın bu zamanına kadar yüzde 6,8 yükseldi.

Kötü bir yılı geride bıraktı

Berkshire’ın iyi performansının önemli olmasının nedeni, 2015  yılında kötü geçirdiği süreç oldu. Geçen sene şirketin hissesi yüzde 12’lik bir değer kaybı yaşamıştı. Bu süreçte S&P 500 borsası sakin bir süreç izledi.

ABD ekonomisi ile aynı kefe konuyor

Berkshire, farklı alanlarda birbirinden bağımsız dev bir holding olmasından dolayı, piyasalarda hisse performansındaki iyileşmenin ABD ekonomisindeki iyileşmeyi yansıttığına dair genel bir kanı söz konusu.

Yahoo Finance sitesinde yer alan haberde; CNBC kanalına konuşan finansal danışmanlık şirketi BK Asset Management’ın analistlerinden Boris Schlossberg’in görüşlerine yer verildi.

Berkshire Hathaway hissesi, ABD ekonomisindeki iyileşmeye yönelik iyi bir göstergedir. Eğer siz ABD ekonomisindeki büyümenin devam ettiğine inanıyorsanız, bu o anda bütün şirket için işlerin iyiye gittiğine işaret. Boris Schlossberg BK Asset Management

Küresel ekonominin en çok takip edilen isimlerinden biri

Yatırım gurusu olarak da gösterilen Warren Buffett, bugüne kadar attığı adımlarla finans dünyasının lider isimlerinden biri oldu.

Değer yatırımı kavramını piyasaya tanıtan Buffett, piyasalarda o anda ünlü olan hisselerden ziyade uzun vadede değer getirecek hisselere yönelik adımlarıyla ünlenmiştir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap