Dubai Emiri’nin yatırım aracı Dubai Holding, şehirde 20 milyar dolar harcayarak yeni bir proje geliştireceklerini açıkladı. Son dönemde petrol fiyatlarındaki dalgalanma nedeniyle geliri azalan ülkede, bu yeni açıklama heyecanla karşılandı.

Gizlilik içerisinde yürütülen yeni projenin aşama aşama, tüketicilerden gelen talep üzerine devam ettirileceği ifade edilirken ne zaman tamamlanacağına dair de herhangi bir bilgi verilmiyor. Buna ek olarak şirket yetkilileri, finansal anlaşmaların henüz tamamlanmadığına işaret ediyorlar.

İlk aşamaya 6,5 milyar dolar yatırılacak

Yeni projenin ilk aşamasında, inşa edilecek kısmın adının Jumeirah Central olacağı ve maliyetinin 6,5 milyar dolara yakın olacağı belirtiliyor. 2800 odalı otel ve 3 bin konutun olacağı söylenen projenin COO’su Morgan Parker, “Devam eden ihtimallere yönelik yoğun görüşmeler yürütüyoruz” dedi.

Jumeirah Central, daha önce dünyanın en büyük alışveriş merkezi olarak lanse edilen Mall of the World’ün yerine inşa edilecek, ayrıca bu alan tema park ve 100’den fazla otele doğrudan bağlantılı bir alışveriş merkezi de olacak. Mall of the World’ün akıbetine yönelik ise yeni bir açıklama yapılmadı.

Projenin geri kalanına harcanması planlanan 13,5 milyar dolarla, hangi aşamaların inşa edileceği henüz gizemini koruyor.

Dubai’de neler oluyor?

Dubai ekonomisi, turizm ve iş hizmeti sektörlerindeki iyi gidişten dolayı petroldeki düşüşten komşuları kadar etkilenmese de ülkede emlak piyasasında fiyatlar düşüşe geçmiş durumda. İnşaat sektöründeki durgunluktan dolayı bazı projeler askıya bile alındı.

Dubai merkezli araştırma şirketi Arqaam Capital’ın araştırmacılarından Muhammed Kemal, Jumeirah Central’ın yeni iş imkanları sağlayacağını teyit etse de bölgede iş yapan şirketlerin zorlaşan şartlardan dolayı sıkıntı yaşadığına işaret ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap