Dünya üzerinde milyonlarca insan yılın ilk ayında alkol orucuna girme kararı alıyor. Alkol problemine dikkat çeken bir bağış kurumu da ayık gezmenin tasarruf etmek, daha iyi uyumak ve bira göbeğini eritmek gibi pek çok faydası olduğunu belirtiyor.

Ancak uzun bir süre boyunca, örneğin iki sene, alkol içmemenin faydaları üzerine araştırma neredeyse yok denecek kadar az.

New York‘ta yaşayan Tobias van Schneider iki yıl boyunca alkol orucuna girdi ve deneyimlerini ise blog’unda paylaştı. İşte Schneider‘in blog’undan bazı çıkarımlar:

1) Epey para tasarruf edebilirsiniz

Schneider günlük ortalama 33 dolarını alkole harcadığını ve bunun da aylık yaklaşık 1000 dolara tekabül ettiğini belirtiyor.

2) Daha Az Dedikodu

Schneider alkolü bıraktıktan sonra arkadaşlarıyla dışarı çıkmayı da bıraktığını belirtiyor. Bu durum da alkollü sohbet masalarının vazgeçilmezi olan faydasız dedikodu çilesinden sizi kurtarıyor.

3) Daha iyi uyku kalitesi

Pub’da geçirilmeyen bol alkollü bir gece sonrası “hangover” çilesi de yaşanılmayacağı için uyku kalitesi de ister istemez artıyor.

4) Daha az kahve içme isteği

Kahve içmek Schneider’i stresli biri haline getiriyormuş. Kahveyi bırakmak onu daha rahat bir insan haline getirmiş ve bitmek bilmez anksiyete çilesini de bir nebze olsun azaltmış.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap