Kısaca geleneksel yöntemlerle üretilen, lokal ve yüksek kaliteli anlamına gelen “craft” bira kültürünün en önemli temsilcilerinden The Boston Beer Company‘nin kurucusu ve CEO’su Jim Koch, kendisini başarıya taşıyan sırlarını anlattı.

Kurduğu şirketin imza markası olan Samuel Adams ile 30 yılda 2 milyar dolarlık servete ulaşan Koch, Amerikan bira sektörünün yüzde 1’lik dilimine sahip.

ABD‘de craft bira kültürünü geliştiren isim olan ve yıllık 960 milyon dolarlık gelire sahip bir şirketi yöneten Koch kendisini bugünlere taşıyan 5 sırrını gençlerle paylaşıyor;

1. Başarıya giden yolda yenilikler yapmak gerekiyor

Koch’a göre işin kilit noktası inovasyon. Koch, tarifte sürekli değişiklik yaparak yeni tatlar denediklerini anlatıyor.

2. Farklı düşünen insanları işe alın

Koch işe alımlar sırasında karmaşık CV’leri, ideal görünümlü CV’lere nazaran daha çok tercih ettiğini söylüyor. İşe aldığı çalışanların genellikle CV’lerinde boşluklar olduğunu söyleyen Koch, “Bu insanlar hayatlarına yeni bir yön vermiş oluyorlar. ‘Neden bu işi yaptın’ diye sorabileceğiniz işler yapmış oluyorlar” diyor. Farklı insanların şirket kültürüne enerji ve meraklarıyla katkı yapacağını düşünen Koch, “Tüm şirketi böyle insanlardan oluşturamazsınız ama onlarsız sadece standart işler yapan bir şirket sahibi olursunuz” diyor.

Koch’un öncelik verdiği özelliklerden biri de işe alacağı kişinin tutucu olmaması.

Koch şirketini kurduktan sonra işe aldığı sekreteri Rhonda Kallman’ı anlatıyor: “Yüksekokul mezunu değildi ama yetenekli, becerikli, enerjik, zeki, hırslı ve kendini işine adayan bir çalışandı. Aynı zamanda eğlenceliydi.” Kallman sonra sekreterlikten terfi ederek şirketin satış takımını kuran isim olmuş.

3. Müşteri deneyimini anlamak

Koch’a göre craft bira üretmenin en önemli noktası müşteri deneyimine odaklanmak. Koch, 10 yıl önce müşterilerinin geleneksel yarım litrelik bira bardaklarını hiç sevmediklerini fark ettiklerini anlatıyor. “Bu bardaklar biranın aromasını yok ediyor, hızlıca ısınmasına yol açıyordu” diyen Koch, üç uzmanla çalışarak en uygun bira bardağını ürettiklerini ifade ediyor.

4. Craft kültürü yaratmak

Çalışanların kendilerini şirketin bir ferdi olarak görmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Koch şunu anlatıyor: “Ancak mesai sırasında telefonlara bakıyor ya da yer siliyorsanız kendinizi böyle hissetmeniz hiç kolay değil. Bu nedenle 15 yıl önce çalışanlara evdeki mutfaklarında kendi biralarını üretebilmeleri için bir set verdik.  Her sene bir yarışma yaparak en iyi ev yapımı birayı seçiyoruz. Kazanan bira üretilip ülke çapında dağıtılıyor ve şişenin üzerinde çalışanın ismi ve fotoğrafı bulunuyor.”

5. Temel prensiplere bağlı kalmak

“Geleneklere bağlı bir şirketiz. İnsanların 100 yıldır aynı işi, aynı yöntemle yapığının nedenini anlamanız gerek” diyen Koch, Samuel Adams‘ın Amerika’nın en iyi birası ödülünü ilk kez 1985 yılında aldığını anlatıyor. Şirket sadece bu sene festivaller ve yarışmalarda 500’den fazla ödül kazanmış.

Kaynak: CNBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap