Marmara ve Ege bölgesini Çanakkale Boğazı üzerinden birbirine bağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temelinin 18 Mart 2017’de atılacağı bildirildi. Köprünün iki ayak açıklığı cumhuriyetin 100. yılı ile uyumlu olarak 2023 metre olacak.

NOT: Görseldeki köprü temsilidir, projenin çizimleri henüz açıklanmamıştır.

Tarihi yarım adadaki sit alanlarına girmemek için Lapseki’den Gelibolu’ya geçişi öngörülen köprüde, Gelibolu’dan sonra 45 kilometrelik Malkara’ya kadar uzanacak otoyolu da köprü ihalesinin içinde yer alacak. Bu otoyol, Savaştepe’de İstanbul-İzmir Otoyolu’na, kuzeyde de Kınalı’dan devam eden otoyola bağlanacak. Yap-işlet-devret (YİD) modeli ile yapılacak projede kamu kaynağı da kullanılmayacak.

Çanakkale Köprüsü GüzergahıAK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, merakla beklenen dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan projeyle ilgili detaylar verdi.

Cumhurbaşkanımızın ve başbakanımızın çok önemsediği Çanakkale Köprüsü’nde önümüzü artık daha net görüyoruz. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızın da vermiş olduğu tarih bunu ortaya koyuyor. Bilindiği üzere köprünün iki ayak açıklığı cumhuriyetin 100. yılı ile uyumlu olarak 2023 metre olacak. 2023 metre orta açıklıkla köprü, dünyanın en uzun asma köprüsü haline gelecek. Köprü ile Çanakkale’nin ekonomik anlamda daha da gelişeceğine inanıyoruz. Köprü Avrupa’dan, Trakya’dan Ege’ye, Akdeniz’e uzanan taşımacılık hattında Çanakkale’yi vazgeçilmez bir yere getirecek. Dolayısıyla köprü sadece Çanakkale’yi değil Marmara’dan Ege’ye ve Akdeniz’e kadar geniş bir coğrafyayı ilgilendiriyor Bülent Turan AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili

1915 Çanakkale Köprüsü gibi önemli projelerin önümüzdeki dönemde hayata geçmesi için çalıştıklarını belirten Turan, “Köprü Çanakkale turizmine ciddi katkı sağlayacak. Trakya’yı Ege ve Akdeniz’e bağlayan önemli bir merkez haline getirecek. Bunu yeterli görmüyoruz. Köprü Çanakkale’mizdeki iddialarımızdan sadece biri. Tarımda ve diğer başlıklarda da projelerimiz var. Ezine, Ayvacık ve Bayramiç havzasını içerisine alan Gıda Tarım Organize Sanayi Bölgesi’nin de bölgenin çehresini değiştireceğine inanıyoruz. Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde yapmış olduğumuz görüşmeler ve bakanımız tarafından yapılan açıklamalar neticesinde çalışmaların hızla yürüdüğünü görmek bizi memnun ediyor. Çalışmaları yakından takip etmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Proje tamamlandığında, Marmara Denizi çevresinde ring seferler düzenlenebilecek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap