Kim Kardashian, Paris’te kaldığı eve polis kılığında gelen beş hırsız tarafından soyuldu. Hırsızlar, Kardashian‘ın 10 milyon dolar değerindeki mücevherini alıp kaçtı. Peki, bu kadar büyük meblağdaki çalıntı mücevheri hırsızlar nasıl satacak?

Kim Kardashian tüm dünyanın tanıdığı ünlü bir isim. Kardashian‘ın kendisi gibi ailesi, kocası, çocukları ve hatta giydiği kıyafetler bile meşhur. Kocasının ona geçen ay hediye aldığı devasa boyuttaki ikinci nişan yüzüğü de pek çok habere konu olmuştu. Fransız savcı, dün soyguna uğrayan Kardashian‘ın çalınan mücevherleri arasında bu 4.5 milyon dolar değerindeki elmas yüzüğün de bulunduğunu açıkladı.

kim-kardashian-yuzuk

Kaç parça mücevherin çalındığı ve bunların sigortalı olup olmadığı ise henüz netlik kazanmadı.

Bu yüzüğü tanımayan yok

Polisin köşe bucak aradığı hırsızları, mücevher çalmak kadar zorlayacak şey ise bunları satmak olacak. Zira Kardashian‘ın yüzüğünün fotoğrafı bütün basında yer almasıyla bu kadar tanınan değerli bir parçanın yekpare halde satılması imkansız hale geldi.

kim-yuzuk

Parçalara bölünerek satılabilir

Mücevher endüstrisinde yaşanan sahtekarlıklara karşı kurulan bir şirket olan SaferGems’in yetkilisi Lee Henderson‘a göre hırsızlar yüzüğü küçük parçalara bölerek satmayı deneyebilir.

‘Başka türlü bunu satmak oldukça güç olur. Kimse böyle bir işle uğraşmak istemez’ diyen Henderson, parçalara ayrılan elmasın değerinin çok altına alıcı bulacağını ve takip edilmesinin neredeyse imkansız olacağını da ekliyor. Yüzüğün gövde kısmı ise ancak eritilerek satılabilir.

Henderson hırsızların daha mücevherleri çalmadan alıcıyı bulduklarını tahmin ediyor.

Mücevherler nasıl korunur

Bu denli büyük mücevherleri korumanın yollarından da bahseden Henderson, kıymetli parçaların fotoğrafının çekilmesini ya da lazerle işaretlenmesi yönteminin kullanılmasını öneriyor. Lazerle mücevhere konulan minik damga çıplak gözle görülemiyor ve sadece ultraviole ışık altında fark ediliyor.

Kaynak: CNN Money


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap