Gerçek anlamda bir başarı hikayesi yaratan Michael Gastauer, bu başarının sırlarını paylaştı.

Michael Gastauer, WB21 isimli dijital bankasını 10 ay gibi kısa bir süre içinde 2,2 milyar dolar değerinde bir şirkete dönüştürdü. Bir milyon müşteri ve aylık yaklaşık 1,2 milyon büyümeyle FinTech tarihinin en büyük dijital bankası haline geldi.

Michael Gastauer, bu büyük başarının arkasındaki sırları şöyle sıraladı;

Bulunduğu ortamdaki herkesi etkileyebilme yeteneği

Michael Gastauer ile bir araya geldiğinizde, karşısında o kadar rahat oluyorsunuz ki sanki yıllardır tanıdığınız bir arkadaşınızla vakit geçiriyormuşsunuz gibi geliyor. Bunu zaman zaman büyük siyasetçilerde veya oyuncularda da görmek mümkün. Eğer güçlü biriyseniz, insanlar karşınızda tedirgin olabilir. Ancak siz onları karşınızda rahat ettirebiliyorsanız, bu büyük bir yetenek demektir. Bu yeteneğe sahip kişilerin iki önemli özelliği var: Birincisi karşılarındakilere soru sormaları. Öyle ki röportaj verdikleri gazetecilere bile o kadar çok soru sorarlar ki bazen kimin röportaj verdiği unutulur. İkincisi de rahat bir beden diline sahip olmaları. Bu özellikleri sayesinde karşılarındaki kişiler de kendilerini rahat hissedebilir.

Katı çalışma prensibi

Çalışanları sabah 6’da uyanıyorsa, Michael Gastauer o saatte çoktan işinin başında oluyor. Veya mesai saat 19’da bitiyorsa, gece yarısına kadar Michael Gastauer’den her an bir mail gelebiliyor. Aslında Gastauer bu konuda tek değil. Elon Musk’ın haftada 100 saat çalışma teorisi birçok kişi tarafından bilinir. Michael Gastauer, bu katı çalışma prensibini bir gurur kaynağı olarak değil, başarı için bir zorunluluk olarak görüyor.

Bir amaca hizmet etmek

Michael Gastauer’e neden bu kadar çok çalıştığını sorduğunuzda, her şeyden öte dünyanın unutulmuş köşelerindeki insanlara finansal başarı götürmeyi çok istediğini söylüyor. Gastauer’i motive eden şeyler dünyanın en fakir köşelerindeki insanlara yardım etmek, FinTech’de çalışan kadın sayısını artırmak ve refah düzeyi farklılıklarını yok etmek. Para, ilgi ve ödüller sadece pastanın süsü.

Başarılı insanların hedefi, genellikle sadece para kazanmak değildir. Bir noktadan sonra sahip olduğunuz tüm parayı harcayacak bir yer bulamayabilirsiniz. Peki, o zaman bu insanlar neden çılgınca çalışmaya ve çabalamaya devam ediyor? Paradan daha önemli bir amaçları olduğu için.

Popüler olanın değil anlamlı olanın peşinden gidin

Michael Gastauer ilk şirketini sattıktan sonra WB21’i kurmak için kendi servetinden 24 milyon dolar yatırım yapmış. Şirket ilk 6 ayda inanılmaz bir büyüme kaydedince büyük yatırımcılar aramaya başlamış. Michael Gastauer ise bu dönemde ön protokollerin kabul edilmemesi için bir çağrı yapmış. Sevsek de sevmesek de hepimiz çok kazandıran şirketleri idolleştiriyoruz ve diğerlerini yok sayıyoruz. Ancak Michael Gastauer herkes ona yatırım yapmaya çalışırken o tam tersi bir şey yaptı ve şirketinin değerini 2,2 milyar dolara kadar yükseltti.

Çok başarılı insanlar diğerlerinden bağımsız düşünebilen ve toplumun söylediklerinden etkilenmeyen kişilerdir. Kendi yollarını seçip, başkaları tarafından “farklı” görülmeyi sorun etmezler. Ne de olsa “Herkesin yaptığı şeyi yaparak dünyayı değiştiremezsin” demişler.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap